8°C
TRABZON HAVA DURUMU8°C Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0090 537 263 3826

Dernekten Haberler

Şalpazarı Araştırma Derneği

TRABZON ŞALPAZARI KEMENÇE VE SES SANATÇILARI

- +

Turan UZUN’un Şalpazarı Şehit ve gazileri kitabından sonra ikinci kitabı olan Trabzon Şalpazarı Kemençe Ve ses Sanatçıları kitabı kitabı kısa bir süre önce piyasaya çıktı. Yöre kültürü açısından çok önemli olan bu eser için aynı zamanda Şalpazarı araştırma derneği üyesi olan Turan UZUN’a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Kitap ocak 2021 tarihinde basılmış. Beş bölümden oluşuyor. 1. bölümde Şalpazarı kemençe sanatçılarını ele almış. 2. bölümde Şalpazarı ses sanatçıları var. 3. Bölümde Şalpazarı davul sanatçıları,   4. Bölümde Şalpazarı zurna sanatçıları yer almış. 5. Bölümde de Ağasar/Şalpazarı ve yaylaları üzerine şiirler bulunuyor.

Kitapta hem eski sanatçılar hem de genç sanatçılara yer verilmiş. Sanatçıların hayat hikayeleri ile birlikte kendine ait eseri olanlardan örnekler de yer alıyor. Ayrıca bazı sanatçıların yaşadıkları ilginç olaylara da değinilmiş.

Kitapta sanatçılara ait bilgilerin yanında sosyal ve kültürel yönden de ilginç bilgiler bulunuyor. Örneğin Şalpazarı’ndaki en eski kemençecilerinin 1902-1903 doğumlu iken bilinen en eski davulcunun 1867 doğumlu olması; sosyal medyada zaman zaman tartışılan bıçak horonunun oynanması; Şalpazarı’nda hamaylı üretilmesi;  1913 doğumlu bayan türkücü olması; Şalpazarı’na bağlamanın ilk defa 1966 yılında gelmesi gibi ilginç bilgiler satır aralarından çıkarılabiliyor.

Bu kitap Şalpazarı kültürüne meraklı olan , müzikle ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.