8°C
TRABZON HAVA DURUMU8°C Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0090 537 263 3826

Yazılar

Şalpazarı Araştırma Derneği

KALECİK KALESİ ASKERİ KALE YAPILARI İÇERİSİNDE YER ALDI

- +

Şalpazarı Kalecik Mahallesi’nde bulunan Kalecik Kalesi, Üyemiz Mesut YILMAZ’ın gayretleri sonucunda Türkiye’nin tespit edilen askeri kale yapıları içerisinde yer almıştır.

Kalecik Kalesi, Trabzon Şalpazarı ilçesine bağlı Kalecik mahallesinde yer almaktadır. Kale ilçe merkezine hâkim bir tepede üzerinde kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Kale bu bakımdan oldukça stratejik bir konumda yer almaktadır. Kale bir “Geç Bizans” yapısı olarak kaydedilmiştir.

Kale zaman içerisinde tahribe uğrasa da günümüze üç duvarı ulaşabilmiştir. Kalenin kuzeyde yer alan duvar kalıntısı 4 m’dir. Bu duvar kalıntısının üzerinden 6 adet hatıl izi (duvar delikleri) görülür. Bu bölümün bir kule yapısı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Yapı buradan güneye, yamaca doğru uzamaktadır. Giriş yerinin alt kesimdeki (batı) duvarın ortasında olduğu anlaşılmaktadır. Kale yapısının kapladığı alan yaklaşık 40 x 40 m büyüklüğündedir. Böyle bir kalenin yörede kontrolü sağlayan bir karakol işlevine sahip olabileceği düşünülmelidir. Kalecik Kalesi, 19.11.1997 tarihli koruma kurulu kararıyla “taşınmaz kültür varlığı” olarak tescillenmiştir.

Ayrıca bölgede yer alan diğer kaleler (Şahmelik ve Kuş Kalesi) için Sinan Kılıç’ın Ağasar Vadisi ve çevresindeki arkeolojik kalıntılar isimli makalesine bakılabilir.

Aşağıdaki adreslerde ayrıntılı bilgi görülebilir:

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.